Komşumuz Ezidi Kadınlar

3 ağustos 2014 tarihinde Şengal’de başlayan katliamların devamında ezidileri fırtına gibi savuran savaş en çok kadın, çocuk ve yaşlılara zarar verdi.

Kadınlar köle pazarlarında satıldılar, alındılar ve tecavüze uğradılar. Yaşlı olarak gördükleri 40 yaş ve üstü kadınları da mezarlara gömdüler. Ezidi kadınlarının ve kız çocuklarının trajedisini Nurcan Baysal Ezidiler: 73. Ferman adlı kitabında anlatmaktadır.

Bu kadınların alıcıları arasında daha çok Suriye, Lübnan, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Pakistan ve Afganistan vardı. Tam da komşuları, yani uzaktan değildi gelenler…

5.000’e yakın kadın kayıp, satılmış ve tecavüze uğramıştı. Tecavüze uğrayanların doğuracakları çocuklar affedilmelerine rağmen kimlikte anne baba hanesi yazılması gerektiği için bu kadınların bir kısmı intihar etti.

Ezidi kadınlar tüm dünyanın gözü önünde katlediliyor, tecavüze uğruyor, köle pazarlarında satılıyor ve görmemezlikten gelme devam ediyor.

Yanı başımızda bu güne kadar farketmediğimiz ve komşumuz olan binlerce kadın kurtarılmayı bekliyor.

Belki kurtarılmaları mümkün olmayacak ama insanlık ve adalet adına ezidi kadınların yaşam haklarına katkı sunmak için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde yaşamakta olduklarını sizlerle paylaşmak istedim.

Ecz. Sevgi İŞCANLI KAVAK

1235 Toplam okunma 2 Bugün okunma