ECZACI KAMUOYUNA

ECZACI KAMUOYUNA

Demokrasiyi ve demokratik kurumları hedef alan 15 Temmuz darbe girişimi halkın, siyasal partilerin ve sivil toplum örgütlerinin ortak demokratik refleksiyle geri püskürtüldü ve darbeciler yenildiler. Darbe girişimi sonrası darbe karşıtı tüm duyarlı çevreler ve demokrasi güçleri yaptıkları açıklamalarla darbe karşısındaki tutumlarını netleştirmeye başladılar. Bizler de Çağdaş Eczacılar Platformu olarak yayınladığımız bir bildiri ile darbelere karşı oldugumuzu net bir tavırla ortaya koyduk.
Darbenin hemen akabinde bir açıklama da İstanbul Eczacı Odası Yönetiminden geldi. Bu açıklama meslek tabanında olduğu gibi ilgili ve ilgisiz çevrelerce de tartışma gündemine taşındı ve biraz da algı yönetimi oluşturularak bu süreç İEO yönetiminin yargıya taşınmasına yol açtı. Sağlık Bakanlığının açtığı görevden el çektirme davası şu an yargı aşamasındadır. İçeriğine ve siyasal analizlerine katılmadığımız bu açıklamasına rağmen; İEO yönetiminin görevden el çektirilmek istenmesini de doğru bulmuyoruz.

Bu konudaki ilkesel tutumumuz: “ Seçimle gelen, yalnızca seçimle gitmelidir”.

08.09.2016 tarihinde İEO Yönetim Kurulu tarafından yapılan ‘görevden el çektirme davasına ilişkin basın açıklamasına’ da bu ilkesel tutumumuz nedeniyle katıldık.
Bu demokratik kural yalnızca siyasal iktidarlar için değil tüm demokratik kurumlar için de geçerli olmalıdır. Halkın iradesine saygılı olduğumuz gibi tüm toplum kesimlerinin de iradesine saygılı olmalıyız. Demokrasiyi ancak böyle geliştirip güçlendirebiliriz.

Çağdaş Eczacılar Platformu
10 EYLÜL 2016

1367 Toplam okunma 4 Bugün okunma