Sağlık Bakanlığı Müsteşarı açıkladı: Domuz gribinden 16 kişi öldü ama salgın yok

16 kişi domuz gribi kurbanı

DÜNYA, 18 Mart 2015                       

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı açıkladı: Domuz gribinden 16 kişi öldü ama salgın yok

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, halk arasında ‘domuz gribi’ olarak bilinen H1N1 tanısı alan kişiler içerisinden yaşamını yitiren vakaların olduğunu söyledi. Türkiye’deki grip vakalarına ilişkin, Halk Sağlığı Kurumu’nda basın toplantısı düzenleyen Gümüş 2014’ün ilk vakasının 44. haftada kendilerine ulaştığını dile getirerek, “2015’in ikinci haftasından itibaren de vakalarda bir artış görülmektedir. Numune olarak bize gelen bir artış var. Bu mevsimsel olarak, diğer yıllara benzer oranda bir artıştır” dedi. Gümüş, grip vakalarına ilişkin şunları kaydetti:

“Bize 2015 yılı itibariyle toplam 3 bin 117 numune gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız H1N1, domuz gribidir. Bu vakalardan da kaybettiğimiz oran da bugün itibariyle toplam 11’dir. 170 tanı alan vaka içerisinden toplam 11 domuz gribi vakamızı kaybettik. Şu ana kadar 2014-2015 sezonu için toplam 16 vakayı kaybettik. Bu vakalarımızın, genel dağılımı itibariyle Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas, Mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun’da da 3 vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili Halk Sağlığı Kurum Başkanlığımız, yerinde denetim ve değerlendirme de yapıyor. Bugün itibariyle Mersin’de 2 vakamız var, tedavi gören hastalarımız da var.”

Gümüş’ün hemen ardından açıklama yapan Mersin Valiliği de ilde domuz gribi tanısı konulan iki kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

‘Yoğun aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil’

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Türkiye’de görülen grip vakaları için yoğun aşılama periyodunun söz konusu olmadığını belirterek, “Tüm kamu hastanelerine antiviral ilaç organizasyonu yapıldı. Bunlar, kamu hastanelerimizden hastalara ücretsiz verilecek” dedi. 5 Mart 2015’te toplanan Bilim Kurulu’nun herhangi bir salgın olmadığında mutabık kaldığını bildiren Gümüş, “H1N1 için 2012-2013 yılında 4 bin 500 numune sayısı Bakanlığımıza ulaşmış, 812 pozitif vaka gerçekleşmiş. 2013-2014 yıllarında ise 4 bin numuneden 17’si pozitif çıktı. 2014-2015 170 vaka. Bu da genel numunelerin yüzde 5.5’ini oluşturuyor” dedi. Gümüş, yaşamını yitiren kişilerden 9’unun 45 yaşın altında, diğerlerinin de 45 yaşın üstünde olduğunu, aralarında hiç çocuk bulunmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan, bir gazetecinin, “Daha güçlü bir virüsle karşılaşılması söz konusu olabilir mi” sorusuna “Şu anda herhangi bir değişim yok. Çünkü, gribin ayrıntılı tiplendirilmesi de yapılıyor. Şu anda virüsün bu sezon içinde bir şifte uğradığına dair bir kanıt yok” yanıtını verdi. Grip virüslerinin süreç içerisinde değişimlere uğrayabildiğini belirten Şencan, “Değişimlere uğramış olması saldırganlığından çok, vücuttaki aşı kompleksindeki griplere benzerliği içermeyen yeni tipler olabiliyor. Bu sezonun başından beri olan süreçte, virüste önemli bir değişiklik söz konusu değil” dedi.

‘Spotun kalkması LÖSEV’e karşı değil’

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, bir gazetecinin “LÖSEV’in hazırladığı kamu spotu, Sağlık Bakanlığının isteği üzerine RTÜK tarafından yasaklandı. Buna bir açıklama yapar mısınız?” sorusu üzerine, “Sağlık Bakanlığımızın, sağlık alanındaki spotları kamuoyunu bilgilendirme noktasında Bakanlığa verilmiş. Bakanlığın, kendisinin kamuoyunu bilgilendirmesi gereken hususlar var, bizim kendi çalışmalarımız var. O bakımdan, biraz daha kısıtlanmış olabilir veya bizim spotların devreye girmesi söz konusu olabilir. Yoksa LÖSEV’e karşı bir husus değil” dedi. Gümüş, yaklaşık 100’ün üzerinde derneğin Sağlık Bakanlığı kamu spotundan faydalanmak istediğini belirterek, “Biraz daha yoğun bir şekilde özellikle hareketli yaşam, kanser gibi konularda bizim kendi spotlarımız devreye girecek. Bunun dışında herhangi bir husus yok” diye konuştu.

 

944 Toplam okunma 2 Bugün okunma