SGK Verileri ve Eczanelerimiz

Ecz. Oktay Yüksel

Bilindiği gibi, SGK kendi sitesinde sağlık istatistiklerini yayınlıyor. En son Ocak- Eylül 2012 verileri yayınlandı. Bu verileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu verilerin yanına bir önceki seneye göre toplamda oluşan değişimin yüzdesini ekledim. Ayrıca

, mevcut 2012 verileriyle orantılı olarak yılsonunda olası yüzdelik değişim tahminini yaptım. Çünkü SGK’nın 2012 verilerinin tamamın yayınlanması, en iyi ihtimalle Nisan ayında gerçekleşebilir. Şimdi sırasıyla, yayınlanan başlıklara ve istatistiklere bir bakalım:

 

Sağlık hizmet sunucusuna (SHS:Sağlık Hizmet Sunucusu) göre, müracaat sayısını gösteren tabloda toplam müracaat sayısının her yıl bir önceki yıla göre arttığını görüyoruz. Bu sayının, artış hızına bağlı olarak yıl sonunda 400 milyonu bulması mümkündür. 2012 yılında müracaatların bu sayıya ulaşması, 2011 yılına göre % 25 artış olacak demektir. Müracaat artış hızının bu şekilde büyümesinin nedenini anlayamadım. Bu sayının gerçekleşmesi için, herkesin yılda beş defadan fazla SHS’ye müracaat etmesi gerekiyor(son nüfus sayımız:75,5 milyon). Bu tabloda 1.basamak SHS’ler içinde yer alan aile hekimlikleri, işyeri hekimleri ve kamu kurum polikliniklerine yapılan müracaatların sayısı yok. SGK bu yapılara ödeme yapmadığı için tabloya koymadığını düşünüyorum.  Ama SHS’lere müracaat sayısının bu kadar yüksek çıkması ve her yıl ciddi oranda artmasının nedenlerini ortaya koymak gerekiyor.

 

Bu tabloda SHS’lere ödenen tutar bir önceki yıla göre artıyor.2012 yılı sonunda toplam tutarın 28,5 milyar TL ‘yi bulması muhtemeldir.Bu da 2011’e göre 2012’de %30 artış demektir. Bir önceki tabloda SHS’lere müracaat sayısı her yıl artıyordu. Ama bu tabloda toplam fatura tutarlarının yıllara göre artış hızının daha büyük olduğunu görüyoruz. Yani SHS’lere  müracaat edenlerin ortama maliyetleri her yıl artıyor. Şimdi bu durumu SHS’lere göre ortalama maliyet tablosunda görelim:

 

2012 yılı sonunda önceki yıla göre ortalama maliyette %5’lik bir artış olabilir. Sağlık sektöründe SHS’lere hem müracaat sayısı artıyor hem de bir kişinin ortalama maliyeti artıyor. Yani ortada çok güzel bir gelir var. SHS ‘lerdeki bu dağılım ne kadar sağlıklı ve nereye gidiyor, onu sonra değerlendiririz. Şimdi 2012 yılında toplam reçete sayısının geçen seneye göre aynı kaldığı ve bu reçeteler için ödenen toplam tutarın geçen seneye göre düştüğü rakamları görelim:

2012 yılı sonunda toplam reçete sayısının 2011 yılını geçeceğini düşünmüyorum. Şimdi bu yazının ilk tablosundaki  SHS’ye müracaat sayılarına bakalım. 2012’de müracaat sayısı tahminen %25 artıyor; Ancak, 2012’de toplam reçete sayısı değişmiyor.İlginç bir durum.

Fatura tutarları toplamı, 2012’de 2011’e göre düşük çıkacaktır. Bu düşüşün 1,5 milyar TL’yi bulması muhtemeldir. Yani, SGK ilaçta 2012 de tasarruf sağlamıştır. Bu durum,  eczanemizin 2012’de SGK’ya kestiği fatura toplamının eczane başına ortalama 65.000 TL düşmesi demektir.2012’de 2011’e  göre aynı sayıda reçete yapmışız ama SGK’dan geçen seneye göre %10 daha az ödeme alacağız.

 

Reçete başına ortalama maliyetin yıllara göre istikrarlı düşüşünün temel nedeninin,  kamu kurum ıskontosunun (KKİ:kamu kurum ıskontosu) artışına ve ilaç fiyat kararnamesine göre fiyatların düşmesine bağlı olduğunu düşünüyorum. Bugünlerde KKİ oranlarındaki rakamların bazılarının düşürüleceği söyleniyor. Bu düşüşün nedeni, ilaç sanayisinin fiyat artışı beklentisini kırmak için olacakmış. Biz eczacılar için bir iyileştirme olur mu?

Bu tabloları genel olarak değerlendirirsek: bir tarafta büyüyen rakamlar var, diğer tarafta duran veya gerileyen rakamlar var. Amaç sağlıkta daha iyi hizmet mi? Eczacı burada var mı? Yok mu?

Her şeyden önce SGK’nın bu verileri  yayınlaması güzel. Bizler medula provizyon sistemine reçete girdikten sonra aldığımız çıktıda birçok veri görüyoruz.  Bu çıktılarda; ilaç katılım payı, eczacı ıskontosu reçete katılım payı ,muayene ücreti ve fiyat farkı gibi başlıklar var. Bu başlıkların yıl içindeki ve yıl sonundaki rakamları medula sisteminde var. Doğal olarak bu bilgiler SGK’da var. Nerede olduğumuzu ve geleceğimizi görmemiz açısından bilgi çok önemlidir. Bu nedenle, meslek örgütlerimiz bu verileri alarak tabanı ile paylaşmalıdır.

4009 Toplam okunma 2 Bugün okunma